Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scores from WIAAA boys' basketball regionals

Email

St. Croix Central moves on after an overtime squeaker while the season ends for Baldwin-Woodville. Get these and all the scores from all of the Thursday night WIAA boys' basketball regionals.

Advertisement

Division 2 - Sectional 1

Adams-Friendship 49, Mosinee 35

Altoona 69, Bloomer 54

Black River Falls 56, Sparta 41

Lakeland 65, Wittenberg-Birnamwood 61, OT

Maple Northwestern 57, Amery 41

Onalaska 40, Gale-Ettrick-Trempealeau 38

Osceola 58, New Richmond 35

Rice Lake 54, Baldwin-Woodville 37

Division 2 - Sectional 2

Appleton Xavier 58, Little Chute 48

Denmark 55, Wrightstown 49

New London 45, Weyauwega-Fremont 35

Oconto 62, Waupaca 41

Seymour 67, Freedom 61

Valders 73, Fox Valley Lutheran 61

Waupun 73, Wautoma 54

West De Pere 63, Green Bay Notre Dame 61, 2 OT

Division 2 - Sectional 3

East Troy 69, Delavan-Darien 63

Edgerton 42, Evansville 34

Lakeside Lutheran 77, Lake Mills 63

Madison Edgewood 61, Jefferson 31

Monroe 57, Brodhead 55

River Valley 48, Mauston 46

Waukesha Catholic Memorial 59, Greendale 46

Wisconsin Dells 72, Reedsburg 57

Division 2 - Sectional 4

Mayville 58, Plymouth 51

Milwaukee Lutheran 90, Milwaukee North 87, OT

Milwaukee Marshall 77, Brown Deer 70

New Berlin Eisenhower 64, Port Washington 56

Pewaukee 56, Delafield St. John's NW 43

Sheboygan Falls 55, Ripon 31

Whitefish Bay 71, Shorewood 33

Wisconsin Lutheran 74, Milwaukee Thomas More 42

Division 3 - Sectional 1

Eau Claire Regis 61, Mondovi 38

Eleva-Strum 48, Luck 46, OT

Fall Creek 45, Stanley-Boyd 43

Ladysmith 73, Park Falls 63

Prescott 55, Glenwood City 50

St. Croix Central 68, Grantsburg 67, OT

Thorp 63, Colby 55

Washburn 56, Chetek 42

Division 3 - Sectional 2

Amherst 46, Edgar 37

Bonduel 61, Crivitz 60

Brillion 71, Kewaunee 54

Laconia 48, Winnebago Lutheran 34

Manitowoc Lutheran 68, Howards Grove 61

Manitowoc Roncalli 65, Algoma 52

Marathon 44, Stevens Point Pacelli 37, OT

Three Lakes 79, Coleman 49

Division 3 - Sectional 3

La Crosse Aquinas 67, Whitehall 57

Viroqua 36, Westby 30

Auburndale 52, Plainfield Tri-County 38

Cuba City 61, Beloit Turner 56

Marshall 66, Fennimore 50

New Glarus 71, Darlington 53

Pardeeville 54, Wild Rose 49

Poynette 50, Wisconsin Heights 44

Division 3 - Sectional 4

Cambridge 52, Deerfield 46

Cedar Grove-Belgium 53, Dodgeland 31

Milwaukee Northwest 68, Milwaukee Heritage Christian 52

Oakfield 53, Oostburg 39

Racine Lutheran 59, Somers Shoreland Lutheran 53

Racine St. Catherine's 64, Kenosha Reuther 34

Watertown Luther Prep 72, Brookfield Academy 46

Whitefish Bay Dominican 58, Milwaukee Hope School 48

Division 4 - Sectional 1

Blair-Taylor 85, Lake Holcombe 53

Chippewa Falls McDonell 69, Turtle Lake 44

Clayton 66, New Auburn 42

Cornell 54, Gilman 51

Drummond 49, Siren 42

Prentice 47, Mellen 39

Rib Lake 60, Flambeau 34

South Shore 55, Minong Northwood 51

Division 4 - Sectional 2

Bowler 55, Wabeno 28

Conserve School 54, Wisconsin Valley Lutheran 30

Gibraltar 47, Green Bay NEW Lutheran 43

Goodman 49, Laona 48

Marshfield Columbus 67, Athens 41

Menasha St. Mary Central 71, Stockbridge 51

Rosholt 48, Abbotsford 39

Suring 53, Marinette St. Thomas Aquinas 49

Division 4 - Sectional 3

Barneveld 43, Weston 42

Belmont 42, North Crawford 39

Gilmanton 63, Plum City 59, OT

Hillsboro 43, Kickapoo 42

Potosi 60, River Ridge 28

Royall 59, Port Edwards 42

Spring Valley 65, Alma 50

Wisconsin Rapids Assumption 74, Coulee Region Christian 27

Division 4 - Sectional 4

Benton 57, Shullsburg 34

Burlington Catholic Central 58, Albany 35

Destiny 64, Living Word Lutheran 51

Fall River 48, Green Lake 29

Monticello 75, Southwestern 63

Randolph 61, Princeton 38

Sheboygan Christian 44, Kohler 42

Williams Bay Faith Christian 51, Williams Bay 42

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness